Нов документален филм ще ни върне в лятото на далечната 1957 година, когато в казармата на тогавашния кавалерийски полк в Разград войници са свирили класическа музика на акордеон. Съзвездие от млади художници, музиканти, режисьори, артисти били изпратени тогава от тоталитарната власт в армейското поделение в Разград, за да ги отдалечат от София. Били са тревожни за комунистическия режим времена, месеци след въоръженото въстание на унгарския народ срещу съветския блок, обяснява продуцентът на филмовия проект Станимир Трифонов.
Екипът от документалисти, който вече започна работа на терен в Разград ще търси свидетелства за времето от преди 60 години, когато на казармения плац в града са набивали крак един до друг Милчо Левиев и Хачо Бояджиев, скулптурите Валентин Старчев и Крум Дамянов, актьорът Любомир Киселички и още 17 техни приятели от артбохемата на София. Вечер те се събирали около акордеона на Милчо, който от клавишите на хармониката изтръгвал звуците на Токатата на Бах.
Свидетелствата за казармената епопея на младите артисти, чиито имена днес са в списъка на българските класици, са достигнали до нас благодарение на фотоапарата на сценариста на „К 22” Александър Сертев. 80-годишният хроникьор бил тогава млад репортер и пристигнал в полка с журналистическа карта от списание „Български воин”. Властите му разрешили да носи със себе си своята „Лайка” и така той запечатал на лента неповторимите истории. Много от случките са като приключенията на Швейк, разказва в аванс продуцентът Трифонов. Камерата ще обходи местата в Разград, които тогава са били част от ежедневието на артистичната тумба войници.
Филмовият проект се финансира със средства на Националния филмов център, след конкурс. Режисьор на „К 22” е Иван Трайков, а оператор Емил Пеев. Сценарият е дело на ветерана участник в събитията Александър Сертев. Очаква се пълнометражната лента да бъде готова през пролетта на следващата година.
Изложба с черно-бели фотографии на Александър Сертев и неговата „Лайка“ сега е експонирана на „Шипка“ 6 в столицата. Тя ще бъде показана в Разград за Деня на града – 28 януари.
/e-Razgrad/
Архив за 2015-2018 година