Пътните полицаи вече нямат оправдание да не глобяват през нощта

Вече над 70 мобилни камери имат светкавици и всяка областна дирекция разполага с поне една или две оборудвани. Пътните полицаи няма оправдание и трябва да работят и през нощта. Това обясни пред „Дневник“ шефът на Пътна полиция Бойко Рановски.

Доскоро катаджиите не можеха да налагат глоби през нощта на провинилите се шофьори, защото камерите им нямаха светкавици. „Карахме ги да стоят само в светли участъци. Вече няма нужда и не могат да се оправдават. Трябва да работят“, коментира полицейският шеф.

Той заяви още, че глобите от електронните фишове отиват в специален фонд, от който се купуват нови камери. Например вече е сключен договор след обявени търгове за доставка на 28 мобилни камери, които трябва да бъдат „раздадени“ на областните управления на МВР около Нова година, прогнозира Рановски. В ход са и обществени поръчки за други 56 преносими и 15 стационарни камери.

Парите за тях идват именно от фонда от глоби с електронни фишове, обясни ръководителят на Пътна полиция.

Рановски представи и статистика, според която тази година са наложени много повече санкции с фишове и актове. За тази година са издадени 306 911 фиша, което е с 50 259 повече от миналата година. Електронните фишове през 10-те месеца на тази година са били 322 324, с което е повече с 35 597 спрямо 2016 г. Наложените актове пък са 192 258 с 22 754 към миналата година.

Рановски отчете и като тежък месец ноември, през който са станали 570 катастрофи със 70 загинали, което е ръст за тази година и все пак има лек спад спрямо същия период за 2016 г. Той заяви, че броят на транспортните произшествия и загиналите през миналия месец е повече от традиционно тежките в тази статистика летни месеци. Той все пак предупреди, че започват още по-трудния зимен период, през който неподготвени шофьори причиняват тежки катастрофи. „На пътя дебнат изненади и всяко подценяване на ситуацията води до тежки последици“, обобщи Рановски.

Иначе и миналата година България е била лидер по брой на загиналите след катастрофи с 99 жертви на 1 млн. души, следвана от Румъния с 97 на 1 милион. Средното ниво за Европа е 50 загинали на 1 млн. души.

Dnevnik.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.