Половината от преподавателите, които постъпват на работа в училище, ще напуснат до 2 години. Такава прогноза даде Нели Колева от фондация „Заедно в час“ на конференцията „Качествено образование“. По думите ѝ едва един от петима, завършили специалност „Педагогика“ работи тази професия.
Средната възраст на българския учител е 50 години, съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев.
Според Нели Колева, особено важно е общественото внимание да се насочи към това от каква подкрепа има нужда учителят, за да може той на свой ред да подкрепя своите ученици.
„Учителите имат нужда от усещане, че те растат в професията, развиват се, научават нови неща. Имат нужда от адекватна подкрепа, от обучение, така че да отговарят максимално ефективно на нуждите на своите ученици. Основното е признанието, адекватността и усещането за успех. Учителите не се чувстват успешни в училище, не се чувстват, че отговарят на изискванията на своите ученици, претрупани са със странична работа, която е строго административна. Ако всичко това малко по малко отпадне, те ще се чувстват по-добре в училище и ще искат да бъдат там дългосрочно“.
Заплащането на учителите трябва да се увеличи, за да имат повече млади хора мотивация на преподават, каза министърът на образованието Красимир Вълчев.
„Другото, което като основна политика трябва да се направи, е ние да издигаме обществения имидж на професията, да дадем по-голяма свобода на учителите, което се случва с новия Закон. Да реализираме политиките, заложени в новия Закон – да намалим административната работа, която е един от основните демотивиращи фактори“, заяви министърът.
В европейските страни половината от бюджетните средства за образование са за учителски заплати, каза министър Вълчев, а намерението на правителството е за двойно увеличение на учителските възнаграждения до края на мандата.
Cross.bg