Една трета от населението в България живее под прага на бедността.
Това съобщи в сутрешния блок на бТВ президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той се позова на данни на синдиката за прага на бедността у нас, които бяха представени вчера.
Изчисленията на КНСБ сочат, че четиричленно домакинство се е нуждае от 2242 лв. за храна, образование, жилище и здравеопазване. На човек от четиричленно семейство – двама родители и две деца, са нужни по 560,55 лв. на човек месечно.
По думите на Димитров големият проблем е, че има работещи българи, които са бедни. По данни на синдиката 460 000 са работещите бедни у нас, от които 260 000 са на минимална работна заплата.
Президентът на КНСБ прогнозира, че либерализацията на енергийния пазар ще доведе до поскъпване на тока с 10 до 20 на сто, както се е случило навсякъде, където е бил либерализиран пазарът. Впоследствие цената може да падне, но ако пазарът сработи и има реална конкуренция.
Пламен Димитров напомни, че при голямото поевтиняване на петрола на световните пазари у нас цената на бензина не пада. Вина за това има регулаторът – Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), категоричен е синдикалистът. /КРОСС/
Архив за 2015-2018 година