След двучасово обсъждане парламентът прие Закона за МВР на първо четене. Със 116 гласа „за“, 30″ против“ и 12 „върдържал се“ законопроектът бе подкрепен.
Народното събрание намали обезщетението на държавните служители по Закона за МВР при напускането им от системата от 20 на 12 заплати. Това засяга само за служителите, които постъпват на работа в министерството след влизането в сила на закона.
Промените включват намаляване на годишния платен отпуск на служителите на МВР от 30 на 25 дни.
С част от промените се предвижда административните служителите в министерството да преминат на трудово-правни взаимоотношения към Закона за държавната администрация и с това да им бъдат отнети привилегиите, които имат по Закона за МВР.
С промените се предвижда увеличаване на правомощията на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ в посока борба с нелегално преминаващите емигранти и хората, които ги прекарват през границата.
С промените се въвеждат безвъзмездни трудови договори за бивши служители на министерството, които да подпомагат в работата на МВР. В промените е заложено Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ да стане агенция. С проекта се прецизират и разпоредбите по отношение на даренията, като изрично се предвижда публикуване на информация за сключените договори в публичен регистър. Предлага се и създаване на постоянна централна комисия, която да преценява законосъобразността и целесъобразността на предлаганите договори за дарения. Преминава се на дейностите по приемане, съхранение, пренасяне и доставяне на кореспонденция и материали, съдържащи класифицирана информация, осъществявани към момента от дирекция „Специална куриерска служба“ на МВР, към Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ).
Cross.bg