Обещават ни лято като от миналото – топло и с нормални валежи

Лятото у нас ще бъде такова, каквото го познаваме през последните 20 години – сравнително топло и с нормални валежи. Това заяви климатологът доц. д-р Георги Рачев – преподавател по синоптичен анализ и синоптична климатология в Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Има прогноза валежите да бъдат малко повече през август, но това не означава, че „те ще бъдат страшни и че ще вали през целия месец“, посочи доц. Рачев. Той поясни, че това са т.нар. летен тип валежи, когато за един или за няколко дни пада месечното количество на валежите. „Така, че лятото ще бъде перфектно по отношение на туризма и на отдиха на хората“, заяви климатологът.
Според доц. Рачев за селското стопанство сезонът също се очертава да е благоприятен. Климатологът припомни, че през 2012 г. лятото у нас беше ужасно топло. През 2014 г. лятото пак беше топло, но с „убийствени, и ужасни валежи“. Тогава в България при наводненията загинаха 19 души. Засега няма никакви индикации да очакваме у нас през това лято такива крайни прояви на климата, увери доц. Георги Рачев.
Климатологът прогнозира, че времето у нас през лятото ще е топло и слънчево. Очаква се с нормални валежи да бъдат юли, август и по всяка вероятност и първата половина от септември.
И юли, и август имат своите предимства за почивката на море в България. Юни е перфектен месец за почивка, особено през втората половина на месеца, каза доц. Рачев. Той отбеляза, че и септември е много добър месец за почивка, особено за онази категория от хора, които не трябва да се излагат на силно слънце и на високи температури.
Лятото започна по-рано, отколкото е астрономическата му дата, имаме летни температури повече от двайсетина дни, нищо, че ни се стори май месец да е малко по-хладен от нормалното, коментира климатологът.
Доц. Рачев отбеляза също, че май завърши с нормални температури, такива, каквито са характерни за нашия климат или със средни температури за периода 1960-1990 г. Сега лятото е в разгара си, като най-топлите места са Балканският полуостров, Иберийският полуостров, а в останалата част на Европа е доста хладно, обобщи климатологът.
По думите му очертават се също още пет дни с високи температури, като това означава, че се очаква да имаме температури над 30-35 градуса в продължение на седмица или десет дни. Това са т.нар. големи горещини, които са характерни за втората половина на юли, обясни климатологът.
По думите на доц. Рачев прогнозата, че през юли и август температурите ще достигнат до 39-40 градуса, а може и да ги надхвърлят, няма нищо неестествено. Това се случва всяка година, защото климатът на България е такъв, обясни преподавателят в СУ.

Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.