Тази учебна година учениците от втори, шести и осми клас ще учат по нови учебници, след като новият Закон за предучилищното и училищното образование заложи новите учебни програми да влизат в сила поетапно.
По този начин се залага на една нова, съвременна философия на поднасяне на поднасяне на учебния материал в училищата, предава БНР.
Това, което сме се опитали да направим, е учебният материал да бъде сведен до нещо, което можем да го определим като жизнен опит на ученика, т.е. да направим учебник, в който не да демонстрираме колко сме умни четиримата, които правихме учебника, а нещо, което да бъде разбираемо и от полза – на учениците и на колегите, каза проф. д-р Стилиян Стоянов – преподавател в Югозападния университет „Неофит Рилски“ – един от авторите на учебника по литература за осми клас. Това е един от петте учебника, които бяха одобрени от МОН за учебната програма 2017-2018 година.
Структурата на учебника – обясняване на определена културна епоха, на определено произведение и след това отдолу стоят въпросите, предложенията за дискусии, за писане на есета – мисля, че се получи – от една страна, стои нещо като минилекция, а от друга страна, стоят практически неща, които са повод за размисъл. От друга страна, се опитахме да направим учебника интердисциплинарен – да се свърже литературата с изобразителното изкуство, със скулптурата, с музиката, с киното, ако щете и с компютърни игри.
Cross.bg