Били ли сте на истински търг? Но на такъв сигурно не сте били! Освен ако снощи не сте присъствали в залата на ХГ „Проф. Илия Петров” в Разград, където ученици от ОУ „Васил Левски” организираха по този начин благотворителна акция за набиране на средства за издаването на сборника „Нека войните останат в музея!”.
Децата от Групата по гражданско образование разказаха за работата си по проекта и благодариха на всички, които бяха до тях в събирателската и проучвателската им работа. А тя беше дълга, но и много интересна. Така през октомври 2015 г. заедно с Регионалния исторически музей организираха изложба във фоайето на училището, в която показаха резултатите от работата си и с нея призоваха: Нека войните останат в музея!
Сега са на финалния етап от работата си, когато в издание ще съберат материалите и резултатите, както и информация за войнишките паметници в Разградска област. Тази е и причината да организират благотворителния търг, на който предложиха за разпродажба предмети, изработени от тях самите или дарени от техните семейства. Цветелина Ботева, юрист, майка на едно от децата, разясни юридически законовия регламент при провеждане на такива търгове.
Преподавателят Станимир Куртев, който е пацифист по убеждения, в своето изложение подчерта безсмислието на войните и какво причиняват те на човечеството, като цитира: „Няма път към мира. Мирът е пътят!”.
Търга води Йордан Тачев, който в началото запозна присъстващите с регламента. Първият предмет – икона на Свети Георги, беше откупен от адвокат Антон Монев, а причината се оказа много вълнуваща – със съпругата си очакват второ дете, което вече си има име – Георги.
На търга имаше и истинско чукче, което съобщаваше за новите собственици на разиграваните на търг предмети. Един от тях беше копие на Акта за построяване на училището от 1927 г. Три са оригиналите на този документ, като единият се съхранява в училището, другият се пази във фонда на Регионалния исторически музей – Разград. А копие на Акта е подарен на Симеон Сакскобургготски при посещението му в училището. /Припомняме, че в началото училището е носило името „Цар Борис III”./
Общата сума, събрана по време на търга, накрая възлезе на 710 лева. А после в Стъклената зала на галерията присъстващите имаха още възможности да проявят благотворителност – там бяха изложени картини, рисувани от децата от училището, имаше и урна за дарения. Всичко това прави възможно издаването на сборника, който ще бъде венец на работата по проекта с призивното заглавие „Нека войните останат в музея!”
/e-Razgrad/
Нели НИКОЛОВА
Архив за 2015-2018 година