Най-ниските минимални работни заплати са в България и Румъния

Между 200 и 2000 евро – такъв е диапазонът на минималните заплати в страните от ЕС. Къде плащат най-добре и къде – най-малко? И на кое място е България в тази класация на Европейската статистическа служба?

Люксембург и Ирландия са страните от ЕС, в които работодателите плащат най-високи минимални заплати. Най-ниските пък са отчетени в България и в Румъния. И все пак: през последните десет години минималните заплати в тези две най-бедни страни-членки на Общността са нараснали двойно. В трите балтийски републики – Литва, Латвия и Естония – заплатите пък са скочили с над 60%, сочат най-новите данни на Евростат.

Проучването на статистическата служба на ЕС обхваща всичките 22 страни от Общността, в които има гарантирани минимални работни заплати. В останалите шест – Австрия, Дания, Италия, Кипър, Швеция и Финландия – такива няма. Данните за страните, които не са част от еврозоната, са били приравнени към еврото.

Към 1 януари 2017 година най-ниската месечна заплата, получена в Люксембург, е била 1999 евро, а в България – 235 евро. Това потвърждава огромната разлика в размера на минималното заплащане на труда в отделните страни от ЕС – в случая съотношението е почти 1 към 9.

Но ако отчетем различните ценови нива и различната покупателна способност на гражданите в тези две държави, тогава разликата спада до 1 към 3, отчита Евростат. Като цяло: размерът на минималните заплати в Западна Европа е в пъти по-висок от този в бившите социалистически страни от Източна Европа. Даже в Португалия – най-бедната от западноевропейските страни-членки – по закон работодателите са задължени да плащат минимум 650 евро месечно на работниците си. За сравнение: в Източна Европа най-високата минимална месечна работна заплата е 470 евро – в Естония. Единственото изключение от това правило е Словения, където работодателите плащат 805 евро минимална работна заплата. С това тя гони по минимален доход Испания (826 евро).

Интересни са данните за Гърция: дори и след 6 години на тежка криза гърците продължават да получават повече пари от всички източноевропейски страни (без Словения), а и повече, отколкото португалците. В момента минималната работна заплата в Гърция е 684 евро месечно.

И все пак: Гърция е единствената от изследваните 22 страни от ЕС, в която размерът на минималната работна заплата не е нараснал спрямо 2008 година, а дори е спаднал – с 14%. Във всички останали страни Евростат отчита ръст в размера на минималното заплащане на труда: в България през последните 10 години нарастването е със 109%, в Румъния – с 99%, в Словакия – с 80%, Естония – с 69% и в Латвия – с 65%. За сравнение: за същия период минималната заплата в Люксембург се е покачила с 27%.

Това означава, че източноевропейските страни лека-полека догонват страните от Западна Европа. С приблизително същите темпове обаче се увеличава разликата между бившите соцстрани и Русия. Към 1 януари т.г. минималната работна заплата в Русия е възлизала на 7500 рубли, а от юли 2017 тя ще стане 7800 рубли. При сегашния разменен курс от 61,5 рубли за евро това означава минимална работна заплата от 127 евро.

Сross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.