Най-голямата находка в Европа от каменни калъпи за отливане на бронзови оръжия, бе изпратена в понеделник от Разград за участие в изложба във Виена. Тридесет и един на брой, калъпите от Късната бронзова епоха (на повече от 3000 години) са собственост на Регионален исторически музей – Разград, уточниха от пресцентъра на музея. Открити са случайно през 1963 година при изкореняване на гора в землището на село Побит камък. Предназначени са за отливане на метални предмети – брадви, мечове, скиптри.
В австрийската столица в средата на март 2017 ще бъде открита изложба „Метали, ресурси и контакти в българските земи през бронзовата епоха“, посветена на металите и ресурсите през бронзовата епоха в източните части на Балканския полуостров. Другите експонати на РИМ – Разград, поканени за участие в изложбата, са колективна находка от керамични съдове, също от Късната бронзова епоха. Интересно е съвпадението, че не само са от същия период като калъпите, но и са открити също през 1963 година. На тях са попаднали местните хора от с. Черковна при разкопаване на стар извор.
Изложбата ще бъде експонирана във Виена до месец юни. В нея участват общо 36 предмета от Регионален исторически музей – Разград, а също така и съкровища от Бронзовата епоха от други музеи в България – Русе, Свищов, Варна и др. Организатори на експозицията са Националният археологически институт с музей към БАН и Kunshthistorisches Museum – Виена. Тя е част от съвместен проект Българската и Австрийската академии на науките.
/e-Razgrad/
Архив за 2015-2018 година