Над 200 държави подписаха тази седмица резолюция за премахване на пластмасовото замърсяване в морета и океани, съобщи агенция „Ройтерс“. Целта на делегатите е с този мащабен ангажимент да проправят пътя към правно обвързващ договор срещу изхвърлянето на пластмасови отпадъци в морета и океани, което е много сериозен световен проблем.
Ако сегашните нива на замърсяване продължат с това темпо, до 2050 г. пластмасата в морето ще е повече от рибата, според данните на Програмата на ООН за околната среда (UNEP), която организира срещата в Найроби.
Осем милиона тона пластмасови бутилки, опаковки и други отпадъци се изхвърлят всяка година в океана, убивайки морския живот и навлизайки в хранителната верига на хората, се отбелязва от UNEP.
„В тази резолюция има много силно послание и идея. С нея вече имаме ангажимент да проучим правно обвързващ инструмент, както и други мерки и това ще бъде направено на международно ниво през следващите 18 месеца“, коментира пред „Ройтерс“ министърът на околната среда на Норвегия Видар Хелгесен.
Норвегия, която инициира резолюцията, вече се е сблъскала и изпитала от първа ръка доказателствата за щетите от замърсяването на моретата с пластмаса. „Открихме например микрочастици от пластмаса вътре в мидите, които традиционно ядем в Норвегия“, посочва като пример Хелгесен. Той разказва и за трагичен случай от януари тази година, когато рядък вид кит е бил заседнал на плажа заради изтощение и в крайна сметка е трябвало да бъде убит. В корема му са били открити 30 пластмасови торби.
Китай е най-големият производител на пластмасови опаковки и съответно на пластмасови отпадъци, но е започнал да полага усилия в посока да ги редуцира, заяви ръководителят на UNEP Ерик Солхайм. „Ако има една нация, която в момента се променя повече от всеки други, това е Китай … скоростта и решимостта на правителството да се промени е огромна“, каза Солхайм, който „иска да види как правителствата забраняват и преработват някои опаковки“.
„Нека премахнем продуктите, от които не се нуждаем,“ призова той.
Съгласно резолюцията страните се съгласяват да започнат да следят официално количеството пластмаси, които отиват в океана.
„Макар все още да няма обвързващ договор, има значителен напредък … 39 правителства обявиха нови ангажименти за намаляване на количеството пластмаси, влизащи в морето“, заяви шефът на общественото застъпничество в UNEP Сам Барат.
Чили, Оман, Шри Ланка и Южна Африка обявиха мерки, включително забрана на пластмасови торбички, нови морски резервати и увеличаване на количествата за рециклиране.
Dnevnik.bg