Явлението можеше да се види от България, но най-доброто място за наблюдения е било Източна Африка, Близкия Изток и Централна Азия. По тези места затъмнението е продължило над 6 часа.
За България най-дългото лунно затъмнение за този век започна в 21:24 часа на 27 юли. Пълната фаза беше от 22:30 часа до 0:13 часа на 28 юли. По същото време планетата Марс се намира в т. нар. „Велико противостояние“ – най-близо до Земята и в такава позиция спрямо Слънцето, че също се вижда по-ярка и червена от обикновеното – всъщност този юли Марс е най-ярък на небето за последните 15 години.
В Средновековна Европа лунните затъмнения са били наричани Кървава Луна, като явлението е било много плашещо за живеещите по това време. Това наименование произхожда от стария завет, като според християнските митове Кървавата Луна предвещавала много тежки времена, войни, болести и самия Страшен съд или Второто пришествие на Исус.
Древните китайци, както и маите и инките, смятали че Кървавата Луна се случва когато някакво животно – дракон или ягуар се опитва да изяде Луната, като явлението също е носело тревоги. В района на Месопотамия дори били извършвани човешки жертвоприношения след като Луната възвръщала нормалния си цвят.
Cross.bg