Късно снощи македонският парламент прие поправки в конституцията, за да може страната да промени името си на Република Северна Македония, предадоха световните агенции, цитирани от БНР. Поправките бяха одобрени с необходимото квалифицирано мнозинство от две трети – 80 от общо 120 депутати; 39 техни колеги гласуваха против.
Промяната на името на бившата югославска република беше договорено с Гърция в Преспанския договор от юни. То може да отблокира пътя на страната към НАТО и Европейския съюз.
Това развитие стана възможно, след като няколко депутати от националистическата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ се отклониха от нейната линия и подкрепиха конституционните поправки, отбелязва ДПА. Останалите им колеги от групата на ВМРО-ДПМНЕ – най-голямата в парламента на Република Македония – бойкотираха гласуването.
Заседанието на парламента беше забавено с над 10 часа, посочва АП. Ако македонският премиер социалдемократ Зоран Заев не беше успял да си осигури подкрепата на депутати от националистическата опозиция, в страната щяха да бъдат свикани предсрочни избори, допълва агенцията.
Сега процесът на промяна на името на страната на Република Северна Македония трябва да започне официално в срок от две седмици. Днес е исторически ден за Македония, подчерта пред журналисти македонският премиер Зоран Заев. Това стана по време на първото му изявление, след като парламентът в Скопие прие с поправки в конституцията.
Атина приветства одобряването на промяната на името на Република Македония от парламента в Скопие, предаде Ройтерс.
„Поздравления на моя приятел Зоран Заев! Вотът тази вечер е голяма крачка към нашия общ успех. Много важна крачка към мирно и проспериращо бъдеще за нашите народи!“, написа гръцкият премиер Алексис Ципрас на английски език в Туитър, където председателят на Европейския съвет Доналд Туск определи резултата от гласуването в македонския парламент като „огромна крачка към заемането на полагащото ви се място в евроатлантическата общност“, предаде ДПА.
Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан поздрави Македония с приемането на конституционните поправки. „Очаквам свободният избор на депутатите да бъде уважен, особено на онези, които минаха пътеката вчера. Трябва ни държавническо отношение, а не партийни игри“, написа Хан на страницата си в Туитър.
Също в Туитър поздравления отправи и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, като добави: „Сега правителствените и политическите лидери трябва да завършат националните процедури съгласно договора за името и да осъществят историческата възможност за влизането на страната в НАТО“.
„Честит рожден ден на Република Северна Македония“, написа албанският премиер Еди Рама в Туитър, цитиран от телевизия Алсат.“ Нова врата на бъдещето се отвори днес за двата наши народа в Република Северна Македония“, посочи той.
Cross.bg