Козунакът без грам българско

Нищо българско няма да има във великденските козунаци тази година. Нито в купешките, нито в сътворените у дома сладки изкушения. Ако решим да влагаме единствено български продукти, може да се разчита само на брашното, и то не напълно. Поне половината пшенично по магазините също е от чужбина и само е пакетирано тук.
Вносни захар, мляко, яйца, масло, олио и дори мая участват в замесването на козунака. Бялата захар на кристали е вносна или от вносна суровина и само се преработва или пакетира у нас. Прясното мляко в магазина и то в огромната си част е чужбинско.
Доказва го и непрестанното недоволство на българските млекопроизводители, чиято продукция увисва заради по-евтиния внос. В много от случаите и по-некачествен заради пробутване на прясно мляко със или от сухо мляко.
Яйцата точно за Великден – отдавна е известно, са предимно задгранични. Тази година традиционно от Полша, но и от Франция. Но и доста залежали сред тях – непласираните за католическия Великден, който беше в края на март, а нашият е на 1 май.
Производителите у нас предупреждават, че любителите на чисто белите яйца, които по-добре се боядисват и шарят, трябва да са наясно, че нямат шанс да си купят български. Бели черупки у нас отдавна няма заради породите кокошки за яйца, които използваме – снасят само жълти и дори към кафеникаво.
Ако искаме козунаците да са с качествено масло, то по принуда пак трябва да заложим на вносното – немско, френско. Нашето в огромната си част е тъпкано с маргарин и му личи по много по-ниската цена. А „чистото“ пък е от така наречения мандраджийски вид, което е вкусно, но има специфичен мирис на сирене, който не се връзва с козунака и със сладкишите изобщо.
Олиото, което служи за измесване на козунаците, за да не лепне тестото по ръцете, а в купешките замества изцяло маслото, и то в търговската ни мрежа е преобладаващо вносно и само бутилирано у нас.
Дори и българска мая няма. Бухването на козунаците изцяло зависи от турските дрожди, ако втасването става с прясна мая, или от най-вече германски и френски, ако се предпочете суха.
Разните екстри – ядки, стафиди, също са преобладаващо от южните комшии Турция и Гърция, както и лимоните за аромат в козунака.
Тази година освен вносна захарта ще е и скъпа. Точно в момента – по-малко от 3 седмици преди Възкресение, цената на едро на сладките кристали, които се ръсят обилно и вътре, и отвън на козунака, скочи на 1,18 лв. без ДДС. Поскъпването е с почти 20% от миналата година по същото време.

Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.