Изграждането на система за мониторинг на качеството на въздуха в Разград обсъдиха четири големи фирми на среща с областния управител

Областният управител на Разград Гюнай Хюсмен и заместниците му Нурие Црънгалова и Евгени Драганов обсъдиха с представители на четири големи фирми от Разград възможностите за осигуряване на система за мониторинг на качеството на въздуха в града.
Работната среща бе една от мерките, които Областна администрация-Разград предприе във връзка с решение на Общинския съвет от извънредната му сесия по проблема на 23 август.
На поканата за дискусия по екологични теми се отзоваха представители на ръководствата на: „Амилум“, „Балканфарма, „Биовет“ и „Пилко“, съобщават от пресцентъра на областната администрация. На срещата Г. Хюсмен призова инвеститорите да съдействат при разрешаване на проблема с неприятните миризми, които притесняват жителите на Разград. Вариантът, който областният управител предложи, е обсъден с министъра на околната среда и водите Нено Димов. Идеята е свързана с възможността предприемачи, които биват набеждавани за замърсители на въздуха, като знак на съпричастност към проблемите на града, да поемат ангажимент да финансират изграждането на система за мониторинг на качеството на въздуха.
На срещата варианти за подобни системи за наблюдение, които функционират в различни български градове, представи главният експерт в областната администрация Светлин Симеонов. Основните технически решения са четири: мобилна лаборатория за контрол замърсяването на атмосферния въздух на стойност 295 000 лева, каквато се използва в Бургас; газ анализатор за измерване нивата на сероводород в атмосферния въздух на стойност 25 000 лева; мобилен дрегер за измерване нивата на 5 елемента на стойност 4000 долара с консумативи на стойност 3000 долара; централи, към която са свързани газови сензори, всяка на стойност 2500 лева. Възможностите за последния вариант са да се поставят централи на няколко места в града, които да замерват нивата на сероводород, амоняк и въглероден диоксид във въздуха.
Представителите на фирмите изразиха готовност, но не поеха категоричен ангажимент да финансират изграждането на подобни системи, тъй като не са упълномощени от управите си. Изразиха обаче съпричастност към полагането на усилия да се вземат мерки за решаване на екологичния проблем в града. Представителите на фирмите коментираха, че важен е и въпросът с анализа на данните, които системата за наблюдение би отчела. Има специалисти, които по събраната информация могат да изработят математически модел за установяване източника на замърсяване.
До края на месец септември представителите на четирите фирми ще отговорят официално дали ще се ангажират с финансиране на изграждането на система за мониторинг на качеството на въздуха, като ще потърсят и предложат други варианти за системи за наблюдение.
/e-Razgrad/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.