Според учените Земята е застрашена от масови вулканични изригвания.
Климатолози и специалисти в изследванията на вулканичната активност от университета Клермон-Оверн във Франция смятат, че в резултат на масови вулканични изригвания или началото на активността на супервулкани, като този под парка Йелоустоун в САЩ, част от земното кълбо за 5 минути ще се превърне в непригодна за живот територия, съобщи Лайф.
Катаклизмът може да доведе до изчезване на цели градове и дори държави.
Експертите са уверени, че топенето на ледниците и повишаването на температурите на планетата ще доведат през следващите няколко десетилетия до масово изригване на всички вулкани, които по-рано са били смятани за неактивни.
По думите им, ниските температури и топенето на ледовете в Антарктида само ще влошат положението – в разстояние на милиони години ледената покривка е била своеобразна „система за защита“ на околната среда срещу вулканични изригвания, но човешката дейност довела нещата до глобална катастрофа.
Климатичните промени могат да повлияят дори върху вулкани, чиято активност по-рано е била смятана за хипотетична.
Сред тях е вулканът Мийгър на територията на Британска Колумбия в Канада, който за последен път изригнал преди повече от 2500 години. При това главна роля ще изиграе Тихоокеанският огнен пръстен, който обхваща 328 действащи вулкана.
Cross.bg