Министър-председателят Зоран Заев официално представи четирите варианта за ново име на Република Македония. Както и се говореше в медийното пространство това са: Република Северна Македония, Република Горна Македония, Република Вардарска Македония и Република Македония (Скопие).
Именно това са и четирите възможности, които самият Заев е предложил на Гърция, за да бъде решен спорът за името.
„Същественото в тези преговори е как да направим разграничение между нашата страна и гръцката провинция Македония“, обяви Зоран Заев в интервю за „Ройтерс“.
„Проблемът съществува повече от 25 години, откакто станахме независима държава. Вярвам, че като се намери решение, то ще ни отвори вратите към НАТО и Европейския съюз“, допълни македонският премиер.
Запитан дали някое от предложенията ще бъде прието от гръцкия премиер, Заев отговори:
„Да, има предпочитания към някои от имената“.
Македонският премиер отбеляза, че все още е под въпрос дали има реална нужда от промяна в конституцията на страната, каквото е гръцкото искане.
Очевидно е, че две от имената пряко засягат България и с тях може да се изпадне в същата ситуация, при която Гърция твърди, че с името си Македония предявява претенции към територии от нейната страна. При посещението си в Скопие наскоро президентът Румен Радев обяви, че новото име на Македония не трябва да засяга България, но въпреки това сред вариантите са Северна Македония и Горна Македония.
Със Северна Македония казусът е ясен, тъй като Пиринска Македония е именно в северната част на областта.
Когато става въпрос за градове с пояснения Горна и Долна (или Горни и Долни) обикновено географията е поставила тези маркери, тъй като единият е по-високо от другия или пък единият се намира на горното течение на дадена река, а другият на долното. В случая с държавите определено не може да става въпрос за река, така че пояснението трябва да се отнася за това кой стои по-високо чисто географски като надморска височина. А в днешната Република Македония по-висока планина от Пирин определено няма.
Cross.bg