Турският президент Реджеп Тайип Ердоган очаква „лидерите на Европейския съюз да премахнат в най-скоро време изкуствено наложените пречки по отношение на европейското членство на Турция. Както и да заемат конструктивна позиция, така че членството на Турция в ЕС да не се жертва за уреждане на вътрешнополитически сметки“. Това става ясно от изказване на Ердоган за италианския вестник „Стампа“ по повод очакванията му за планираната през март в град Варна среща в рамките на българското председателство.
В интервюто Ердоган акцентира на терора на Кюрдската работническа партия (ПКК). „С Борисов (министър-председател на България), Юнкер (председател на Европейската комисия) и Туск (председател на Европейския съвет) сме отдавнашни приятели. Няма друг политик по-старши от мен в ЕС“, казва той.
„Но силно ме огорчава следният факт. Тероризмът е проблем както в Европа, така и на други места по света. Но да вземем примера с ПКК – в Европа и в други страни ПКК е обявена за терористична организация, но виждате, че една група европейски депутати влизат в Европейския парламент, закичени с парцалите на ПКК. Това са неща, които не бива да се допускат. Европа от една страна забранява ПКК, но в същото време европейски парламентаристи вкарват в техния парламент символите на една терористичната организация“, казва президентът.
По думите му Турция изпълнява поетите задължения на страна-кандидат за ЕС. „Но процесът не е едностранен. ЕС също трябва да изпълни преди всичко дадените обещания. В етапа на преговорите ЕС сам запушва процеса, но в същото време обвинява нас. Това е несправедливо. Някои европейски страни предлагат различни алтернативи по отношение на Турция, но това също е несправедливо“.
Като акцентира на пълноправното членство на Турция в ЕС, Ердоган заявява: „Желанието на Турция е за пълноправно членство. Други опции извън тази са далеч от нас и няма да ни задоволят. Очакванията ни от ЕС са час по-скоро да премахне изкуствено сложените прегради пред нас и да следва конструктивна политика“.
Подобно изказване направи по-рано този месец и министърът по европейските въпроси Омер Челик. „Привилигировано партньорство или други подобни подходи, не приемаме нищо от това сериозно. На Турция не може да се предлагат подобни неща“, подчерта Челик.
Dnevnik.bg