ЕК удвои средствата от бюджета на ЕС за справяне с бежанската криза в Европа

Европейската комисия одобри днес голям пакет от незабавни оперативни, бюджетни и правни мерки за справяне с бежанската криза в Европа. Действията на ЕК са в рамките на предложения през май Европейски дневен ред за миграцията.
Комисията отдели нови 1,7 млрд. евро за подпомагане на страните от ЕС, които са най-засегнати от бежанската криза, за увеличаване на хуманитарната помощ и за работа в подкрепа на сирийските бежанци в страните от Близкия Изток, в които са намерили убежище.
„Настоящата криза изисква пълна мобилизация на всички финансови ресурси. За много кратко време прегледахме всяко евро в бюджета, за да намерим средства, които да пренасочим към справяне със ситуацията. Днес отделяме допълнителни 1,7 млрд евро, с които общото финансиране достига 9,2 млрд. евро – над два пъти повече, отколкото в началото на годината. Проявяваме максимална гъвкавост, за да можем в този много труден момент да останем заедно и да устоим на предизвикателството“, заяви заместник-председателят на ЕК с ресор „Бюджет и човешки ресурси“ Кристалина Георгиева.
С днешното решение средствата, отделени за политиките по миграцията и предоставянето на убежище в бюджета на ЕС, достигнаха 9,2 млрд. евро, в това число:
– 4,5 млрд. евро бяха планирани за миграционни въпроси в бюджета първоначално, включително за операции по спасяване на бежанци в Средиземно море, настаняване, преместване, установяване, хуманитарни помощи и др.
– 1,2 млрд. евро за нови мерки обявени през май и септември 2015 г.
– 1,8 млрд. евро в специален фонд за подпомагане на Африка (обявен през септември 2015 г.).
– 1,7 млрд. евро, предложени днес.
Комисията одобри днес и започването на 40 процедури срещу 19 страни за нарушение на европейското законодателство в областта на приложението на Общата европейска система за предоставяне на убежище. Европейското законодателство в тази област се състои от пет директиви: за предоставянето на убежище; за условията в центровете за приемане на бежанци; за признаване на квалификациите; за вземането на пръстови отпечатъци; за връщане на получилите отказ.
Срещу България има три процедури за нарушения в прилагането на директивите за предоставянето на убежище, за условията в центровете за приемане на бежанци и за признаване на квалификациите. /КРОСС/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.