Тази история всъщност започна преди време, когато Денка Станчева дойде в къщата музей „Димитър Ненов” и донесе една цигулка. Желанието й беше инструментът, на който тя е свирила, или да остане в музея, или да бъде дарен на читалището с идеята да бъде използван от друг музикант, който да продължи да свири на него. Тъй като цигулката имаше нужда от сериозен ремонт и възстановяване, по Закона за културното наследство, тя не представляваше културна ценност. Затова вторият вариант се оказа по-добър за инструмента. Но това предполагаше работа на лютиер…
Новината, че новият директор на Музикалната школа в Разград Деян Денчев е най-добрият майстор на гъдулки в България, дойде в съвършено точното време и се оказа истинското решение на проблема. Още повече, че така се изпълняваше и първоначалната воля на дарителката!
При първоначалния оглед на цигулката, се забелязва надпис във вътрешността: „Хърсово, К. Господинов, 1958 г.”. Това вероятно е майсторът, изработил цигулката, и годината на производство, като изработката е ръчна.
И така, дойде моментът читалище „Развитие 1869” да получи дарението. Деян Денчев ще се заеме с възстановяването на инструмента, а после той ще бъде използван по най-добрия начин от талантите в школата. За това вече пое ангажимент преподавателят в класа по цигулка Румяна Маркова.
Е-Razgrad.bg ще проследи развитието на тази вълнуваща история за читателите си, защото и в този случай дарителството е прекрасен начин една цигулка отново да засвири …
Нели НИКОЛОВА, РИМ-Разград
/e-Razgrad/
Архив за 2015-2018 година