Догодина ще чистят коритата на четири реки с държавни пари

През 2019 година да се почистят коритата на четири реки в Лудогорието, бе решено на работната среща при областния управител на Разград Гюнай Хюсмен,

организирана в Разград от Басейнова дирекция „Дунавски район“ – Плевен: участък с дължина 3100 м на река Топчийска от края на регулацията на с. Побит камък до началото на регулацията на село Топчии; участък от река Сазлъка от регулацията на село Голяма вода до 600 м в посока язовир „Кара Михал“; река Крапинец – от моста на път Завет – Исперих към помпената станция на ВиК – Исперих; участък от Кованлъшко дере от отводняващия канал на яз. „Пчелина 2“ до вливането му в река Бели Лом.

Срещата днес бе във връзка с приоритизиране на участъците и остойностяване на проекти за изпълнение на дейности по почистване на речните легла, вменени като задължение на областните управители. В дискусията участваха областни управители или техни представители от областите: Русе, Добрич, Силистра, Търговище, Шумен и Разград. Срещата ръководи директорът на Басейнова дирекция „Дунавски район“ инж. Петър Димитров, съобщиха от пресцентъра на областната администрация.

Определянето на такива участъци е във връзка с писмо на Министерството на околната среда и водите, съгласно което почистването ще се извърши през 2019 г., но за пръв път на областните администрации през настоящата година ще бъде отпуснато от Междуведомствената комисия към Министерски съвет финансиране за проектирането на тези дейности, включващо и количествено-стойностни сметки за необходимите средства. Срокът за определяне на приоритетни участъци е 31 август.
Експерти от Басейнова дирекция представиха днес предложения за приоритетни участъци за шестте административни области, които са установявани при последните проверки на междуведомствените комисии по места. Представителите на областните администрации обаче обявиха, че имат още обекти, чието почистване е необходимо да бъде извършено в спешен порядък, направиха своите предложения и се уточниха до 31 август да изпратят в Басейнова дирекция „Дунавски район“ списъци с участъците за почистване.
На срещата областните управители обсъдиха и необходимостта от цялостен подход от страна на една, а не няколко институции, при провеждане на превантивна политика по отношение на водните басейни в България.
/e-Razgrad/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.