След повече от 15 часа обсъждания бразилският Сенат се обяви за продължаване на процедурата по импийчмънт на президента Дилма Русеф.
По-рано тя бе отстранена временно от президентския пост по обвинение във финансови нередности, припомня БТА, а длъжността ѝ се изпълнява от вицепрезидента Мишел Темер.
Решението беше прието с 59 гласа срещу 21. То все още не е окончателно. Идните дни сенаторите ще анализират аргументите, изложени от противниците на Русеф , ще изслушат представителите на защитата и обвинението, както и свидетели, след което ще гласуват повторно. Очаква се окончателната „присъда“ да стане известна в края на август или началото на септември.
За да бъде отстранена Русеф окончателно от президентския пост са необходими гласовете на най-малко две трети от сенаторите. В случай че привържениците на импийчмънт се окажат по-малко, Русеф автоматично ще се върне към изпълнението на правомощията си на държавен глава.
Противниците ѝ я обвиняват, че в първите месеци на своя втори мандат тя е подписала няколко указа за отпускане на бюджетни средства, без да се допита до Конгреса, и в други финансови нарушения. Срещу нея няма отправени обвинения в корупция.
Тя определи решението за импийчмънт като „преврат“ и обвини опозицията, че създава атмосфера на нестабилност в страната.
Това се случва на фона на най-тежката икономическа криза в страната от 30-те години на миналия век, огромни корупционни скандали, в които е замесена немалка част от политическия елит и увеличаваща се безработица. Само за миналата година 3 милиона бразилци са изгубили работата си.
Dnevnik.bg
Архив за 2015-2018 година