Депутатите приеха окончателно промените в Закона за СРС. Предложенията са на ГЕРБ и предвиждат прецизиране на сроковете за подслушване. Служба „Военна информация“ също ще може да съхранява събраната информация.
Независимият депутат Велизар Енчев възрази: Ами какво по-незаконносъобразно използване на СРС-та, след като тази информация, събирана от вътрешното контраразузнаване, ще се използва от външно-политически разузнавателни ведомства, които по закон нямат право да работят на територията на България. Това като закон в момента е възраждане на зловещата Държавна сигурност.
Промените предвиждат само информацията, събирана за защита на националната сигурност, свързана с тежки умишлени престъпления, да се съхранява до 15 години. Националното бюро за СРС ще наблюдава разрешаването, прилагането и унищожаването на данните от СРС.
Намалява се и срокът за прилагане на специални разузнавателни средства за установяване на самоличността на лица. В краткия дебат Красимир Янков от БСП посочи, че промените трябва да бъдат синхронизирани с доверие в действията на правоохранителните органи.
Работата на органите, на МВР и службите е свързана и с публично одобрение. Публично одобрение не означава службите и полицията да имат някакво разрешение, а означава полицията да действа по начин, който убеждава, че действията й са в обществена полза. Правото на МВР и на службите не трябва да бъде обвързано и с обществен натиск, какъвто в момента от вчера сме свидетели, че има зад шумната акция в област Пловдив, каза той.
Депутатите ще обсъждат и промени в Наказателния кодекс, с които ще се въведат по-строги санкции за трафик на чужденци през територията на страната ни. Предвижда се лишаване от свобода от една до шест години и глоба от 1000 до 5000 лева. Ако преминаването е организирано от група, извършено е чрез каквото и да е превозно средство, или по начин, застрашаващ живота на мигрантите, или пък ако сред преминаващите има лица под 16-годишна възраст, наказанието ще бъде от една до десет години затвор. /КРОСС/
Архив за 2015-2018 година