Генералният консул на Турция в Бургас Ниязи Акйол гостува на областния управител

Областният управител на Разград Манол Кившанов и заместниците му Виолета Тодорова и Нурие Црънгалова проведоха днес първата си официална среща с Генералния консул на Република Турция в Бургас Ниязи Еврен Акйол.
Областният управител приветства госта и изрази убеденост, че посещението му ще допринесе за разширяване на добрите междусъседски взаимоотношения и засилване на обмена в икономически и търговски план, съобщиха подробности за посещението от пресцентъра на областната администрация..
В рамките на опознавателната среща Кившанов представи накратко инвестиционния профил на област Разград, като подчерта, че географската близост на двете държави е голямо предимство и дава възможност за много съвместни инициативи и проекти.
Дипломатът заяви, че отношенията между Турция и България са изградени на основата на приятелство и добросъседство, и на най-високо ниво се развиват много динамично. Той каза още, че България е важна за южната ни съседка страна, тъй като е врата за Европейския съюз. Отделно двете страни са членки на НАТО и имат огромен потенциал в отношенията си занапред. Според дипломата българите от турски произход са здрав мост между двата народа.
„За област Разград един от основните приоритети е привличането на нови инвеститори, което е важна стъпка към намаляване на безработицата и за увеличаване на доходите. Област Разград е важна и като земеделска дестинация и има много възможности за сътрудничество. Готов съм да съдействам да се организира работна среща между наши и турски бизнесмени. В Турция има много успешни бизнесмени, които са български изселници”, заяви Манол Кившанов.
„Преценката на турските инвеститори е, че в България се прави бизнес при по-добри условия в сравнение с други страни. За мен е голям късмет, че съм в България, защото е съседна на Турция и защото е много красива. На мнение съм, че България трябва повече да бъде рекламирана. Турските бизнесмени се нуждаят от информация за възможностите, които предлага вашата област. Само с едно посещение не става, нужни са непрекъснати контакти. Ако идеите на местно ниво бъдат изразени на по-високо равнище, бихме могли да развиваме много добро местно сътрудничество.
В Шумен е създадена Североизточна българско-турска търговско-индустриална камара, като все повече турски бизнесмени желаят да членуват в нея. Тя е насочена към бизнеса в Североизточна България. Идеята й е да прави по-реалистична преценка за възможностите на фирмите в областите Шумен, Силистра, Търговище, Разград и др. Ще имате голяма полза, ако и вие си сътрудничите с нея. Светът се глобализира и всяко нещо, от което и вие и ние печелим, е необходимо да се случи, каза още Акйол.
В хода на срещата дипломатът и губернаторът с тревога си размениха мисли за случващото се в Европа и за сериозната бежанска вълна. „Въпросът с бежанците за много страни е философски, но за нас това е напълно реален проблем и трябва да се отделят ежедневно средства за тях. Радвам се, че съвместно с българското правителство са предприети много мерки, които се обновяват постоянно”, сподели турският дипломат.
Той с тревога постави въпроса за ремонта на джамията „Макбул Ибрахим паша“ в Разград, която е в лошо състояние и спешно е необходимо да се реставрира. Зам.- областният управител Нурие Црънгалова увери госта, че са взети всички мерки за обезопасяването на джамията, които са в правомощията на областния управител.
Г-н Акйол сподели, че се търсят решения и от тяхна страна за реконструкцията на джамията, защото не са толкова много обектите в Североизточна България, към които да бъдат насочвани туристите. „Убеден съм, че реконструкцията на този паметник на културата, третата по големина джамия на Балканите, ще привлече много инвестиции в област Разград”, допълни Акйол.
/e-Razgrad/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.