Внасят в парламента законопроект за мажоритарния вот

ГЕРБ ще внесе законопроект за мажоритарния вот в Народното събрание. Това обяви лично председателят на парламентарната група на партията Цветан Цветанов.

Предложението е в резултат на референдума, който се проведе заедно с президентските избори през ноември и на който надз 2 млн. българи поискаха промяна в избирателната система.

Законопроектът обаче изглежда ще се яви и като първи разнобой в коалицията на двете управляващи партии. Мажоритарният вот беше заложен в предизборната платформа на ГЕРБ, но Обединени патриоти са твърдо против подобна промяна.

„Първият законопроект, който ще внесе партия ГЕРБ в Народното събрание наистина ще е за мажоритарния вот. Той всъщност е готов още от края на миналия парламент, но тогава не получи достатъчна подкрепа“, обяви Цветан Цветанов.

„Убедени сме, че това трябва да се направи. Общественото одобрение към сегашната система не е много позитивно. Хората искат личности. 2.5 млн. души са дали гласа си за промяна на системата и ние трябва да се съобразим с това, което направиха българските избиратели.

Обяснихме на патриотите, че не можем да отстъпим от тази позиция. Те ни казаха да не разчитаме на подкрепа от тяхна страна. Надяваме се, че други парламентарни групи биха подкрепили въвеждането на мажоритарна система“, шефът на ПГ на ГЕРБ.Депутатът от ГЕРБ Данаил Кирилов внесе малко повече яснота за самия законопроект пред БНТ.

„Предложили сме разделяне на страната на 240 едномандатни избирателни райони. Това е сериозно деление, свързано с изборния процес и промяната в системата. То предполага и извършването на райониране. По този въпрос ни продължаваме да поддържаме позицията районирането да се извърши от орган, който е максимално отдалечен и обективен спрямо участниците в политическия процес. Предложихме това да се извърши от президента“, каза Кирилов.

„Разбира се, не непременно лично и непосредствено, тоест той може да ползва цялата администрация на държавата, включително служба ГРАО, Националния статистически институт, ЦИК. Те могат да използват целия държавен ресурс, но решението следва да бъде негово. Ние предвиждаме районите да са в България, да няма едномандатни райони извън страната, коментира още депутатът.

„Предложили сме по-модерния и гъвкав способ на гласуване. Разчитаме вече да имаме в чужбина електронно гласуване. Ако го имаме, тогава имаме възможност за адекватен подбор. Това ще премахне необходимостта да се изпращат в чужбина 240 различни бюлетини. Би следвало там да има алтернативните способи за гласуване“, коментира още Кирилов.
Cross.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.