България е лидер в Европа по следене на служебните автомобили чрез GPS системи, това показва проучване на компанията fleet-surveys, която от няколко години предлага на няколко пазара аналитични и маркетингови услуги, фокусирани изцяло в сферата на служебния автопарк. Констатацията направи в интервю за „Дневник“ управителят на агенцията Иван Коларов.
Той допълва, че резултатите са на база проучване, проведено през миналата година, чрез над 3000 анкети сред професионалисти в бранша. „Нивото на навлизането на GPS системи за проследяване и управление на фирмените автомобили нараства без прекъсване всяка година от 2011-а. При автопарковете с над 100 автомобила моментът на насищане е на практика почти достигнат, но дори и при парковете с 6 до 10 автомобила навлизането на тези системи е достигнало около 40% от автопарковете“, посочва Коларов.
Използването на подобни системи дава възможност да се знае във всеки момент къде е превозното средство, да се следи стилът на шофиране на всеки водач, да се събират данни за пробега, разхода на гориво, престоя на колата и т.н. Крайният резултат е по-ефективно използване на автомобилите и намаляване на злоупотребите от страна на шофьорите.
Иван Коларов посочи още, че в търсенето на оптимизация на разходите и по-голяма ефективност все повече компании използват някакъв вид специализиран софтуер за управлението на автопарка. „Така например сред парковете с 50 и повече автомобила през миналата година повече от половината вече ползват такъв, докато преди две-три години само около 30% правеха това“, уточнява управителят на fleet-surveys.
Сред другите интересни тенденции, които се забелязват от проучването, направено през 2017 година, е увеличаване на процента на служебните автомобили, закупени на оперативен лизинг, и навлизането на схемите, при които фирмата предлага на служителите си алтернатива на служебния автомобил под формата на „кеш надбавка“.
Dnevnik.bg