Бронзовата глава на Севт III заминава за музея „Пол Гети“ в Лос Анджелис, предаде voice-bg. Шедьовърът от Голяма Косматка ще остане в Америка до 1 ноември.
Бронзовата портретна глава на тракийския владетел Севт Трети от фонда на Националния археологически институт с музей при БАН заминава от Лувъра директно за Щатите. Този истински шедьовър и чудо на античното изкуство /според вестник „Фигаро“/, който бе и основен акцент в експозицията ни в Лувъра, представяща тракийското изкуство по един неповторим начин, като интересен разказ за непознатото одриско царство, за неговите съкровища, владетели, ежедневен живот и съседи, само след две седмици вече ще може да бъде видяна и оценена и от американската публика. Причината е, че бронзовата глава на владетеля Севт III, открита от българския археолог Георги Китов (1943-2008), е включена сред експонатите на откриващата се в американския музей „Пол Гети“ в Лос Анджелис на 28 юли 2015 г. изложба „Власт и патос. Бронзови скулптури от елинистичния свят“. Безценният ни артефакт ще бъде изложен в престижния американски музей до 1 ноември 2015 г., като в експозицията ще бъдат представени общо 50 великолепни бронзови статуи от античността. Организатори на тази наистина забележителна изложба са музеят „Пол Гети“, Фондация „Palazzo Strozzi“ – Флоренция, Националната художествена галерия във Вашингтон с участието на Soprintendenza per i Beni Archeologici della Toscana. Тя се реализира и с подкрепата на Федералния съвет по изкуствата и хуманитарните науки в САЩ.
Междувременно изложбата ни „Епопея на тракийските царе“, включваща 1629 експоната от фондовете на 17 български музея, и през последните си дни и часове в Лувъра продължава да се радва на невероятно голям интерес. Статистиците припомнят, че средно на месец от 700 до 750 хиляди посетители от цял свят влизат в залите на най-прочутия и най-посещаван музей. Желание и готовност да приемат скоро изложба с тракийските ни съкровища и с най-новите находки на българските археолози изявиха през последните месеци и от много европейски страни и световни музеи, сред тях е и Британският музей. /КРОСС/
Архив за 2015-2018 година