Британец спечели първия премиен спринт на колоездачната обиколка на България

Британецът Декстър Гардиас от клуб „Pedal Heaven“ спечели първия премиен спринт в колоездачната обиколка на България за 2016-та година.

Днес стартира първият етап на състезанието – от София до Карлово, дълъг 198 километра. Колоната се отклони към Елин Пелин, като градчето е общ партньор и дава награди за специален премиен спринт, но за него не се дават точки в класирането за активност.

Колоната се движи по Подбалканския път. В посока Карлово – София движението се спира за по няколко минути при преминаването на спортистите. В посока София – Карлово обаче колите карат след колоездачите с около 40 километра в час.

65-тата колоездачна обиколка на България започна днес в 12:00 часа от площада пред Народното събрание.

Движението на колоездачите за деня ще премине както следва:

– по главен път I-6 до с. Григориево, след което по общински път до гр. Елин Пелин (около 12:45 ч.);
– по път III-105 до път I-6;
– по път I-6 през гр. Златица (около 14:00 ч.), гр. Клисура (около 14:50 ч.), гр. Карлово (около 15:30 ч.);
– по път II-64 през с. Баня (около 16:00 ч.) до п. в. „Пловдив север“ на АМ „Тракия“ (около 16:45 ч.), влизане в гр. Пловдив и финал около 17:30 ч.

Общата дължина на цялото състезание е 899 км за 6 етапа:

– 28 август, 1-и етап: София – Карлово – Пловдив, 190 км;

– 29 август, 2-и етап: Пловдив – Асеновград – Кърджали, 98 км;

– 30 август, 3-и етап: Кърджали – Ивайловград, 162 км;

– 31 август, 4-и етап: Ивайловград – Нова Загора – Твърдица – Eлена, 230 км;

– 1 септември, 5-и етап: Елена – Мъглиж, 79 км;

– 2 септември, 6-и етап: Мъглиж – Казанлък – Троян, 132 км.

В нашето най-авторитетно колоездачно състезание, чието начало е през далечната 1924-а година, ще участват 95 бегачи от 16 отбора.

Трасето е много атрактивно и трудно. Стара планина ще бъде премината цели 3 пъти – с планински премии за височини от първа категория: в 4-ия и 5-ия етап, през Твърдишкия проход, и в последния, 6-и етап, през Троянския проход и Беклемето.

Премийните спринтове за активност ще бъдат 12 – по два във всеки етап.

Самият факт, че обиколката на България е възстановена, е голям успех. През 2014 г. тя изобщо не се проведе, а през 2015 г. организацията ѝ беше дадена на чужда страна, която породи много напрежение.

Тази година участват 10 континентални отбора и 6 отбора с регионален статут, сред които са и трите български състава – „Несебър“, „Хемус“ (Троян) и „Цар Симеон“ (Пловдив). Отборите са с минимум 4 и максимум 6 състезатели.

За победителя във всеки етап се дават 723 евро. За победа в етап има бонификация за време – първите трима получават съответно 10, 6 и 4 секунди.

Победителят в генералното класиране (жълтата фланелка) ще получи 2169 евро.

Освен жълтата фланелка, има още класиране за активност (зелена фланелка – 12 премийни спринта, по 2 във всеки етап);

Класиране за катерачи (фланелката на червени точки) – 15 височини – 3 от първа, 3 от втора и 9 от трета категория;

Най-добър млад състезател (до 23 г.) – бялата фланелка и отборно класиране.